Monday, January 25, 2010

MANCHESTER

Just a few pictures, as ring access was difficult, as was the lack of light.
video Puppy challenge


Res Dog CC : 2967 MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T Temelora Just Magic JW Sh.CM


Bitch CC : 2880 CARROLL, Mr S & NEWMAN Mr J Ger Ch Denemore Iconsgabi


Res Bitch CC : 2969 MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T Temelora Lucky Lady

MINOR PUPPY DOG

1st: 2972 MUNN Mrs P Harry Parry At Ringlands

POST GRADUATE DOG

1st: 2944 LANGDON Mr K & Mrs S P Bedellus Xmas Magic Over Shadowknight


LIMIT DOG



1st: 2868 BACK Mr R J W & Mrs D O Kazkell Ching Ching For Leighroy

2nd: 3004 SCOVELL Mrs J Frasermar Icicle at Caswell

VETERAN DOG

1st: 2909 FARRELL Miss K Bluejays Shadow Warrior

" Did you win something too?"
MINOR PUPPY BITCH winner
2956 MAGRI, Mr J A & ARROWSMITH Mr K N Rozamie Fleur De Lys
meets
VETERAN BITCH winner
3014 STAMP, Mrs J & BARBER Mrs S Charmont Lucy Locket

JUNIOR BITCH

1st: 2893 COUGHLAN Mr & Mrs P C Paupad Revelation

POST GRADUATE BITCH

1st: 3012 STAMP, Mrs J & BARBER Mrs S Amazing Moonshine Over Inixia

LIMIT and POST GRADUATE BITCH winners

LIMIT BITCH

1st: 2954 MACGREGOR Mrs A B Meerwings The Swallow Tale By Pyatshaw

OPEN BITCH

1st: 2880 CARROLL, Mr S & NEWMAN Mr J Ger Ch Denemore Iconsgabi

2nd: 2969 MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T Temelora Lucky Lady

MANCHESTER


Judge M Spavin

BEST OF BREED : 2900 DAVIDSON-POSTON Mrs J Ch NL Ch & Int Ch Powdermill Sweet Touch Spinillon
Dog CC : 2900 DAVIDSON-POSTON Mrs J Ch NL Ch & Int Ch Powdermill Sweet Touch Spinillon
Res Dog CC : 2967 MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T Temelora Just Magic JW Sh.CM
Bitch CC : 2880 CARROLL, Mr S & NEWMAN Mr J Ger Ch Denemore Iconsgabi
Res Bitch CC : 2969 MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T Temelora Lucky Lady
Best Puppy : 2934 HOUGHTON-JONES Mr S A & Mrs S E Burghbridge Ur Pure Gold (ak2)
Best Veteran : 2909 FARRELL Miss K Bluejays Shadow Warrior


Class 641 MPD (13 Entries) Abs: 1
1st: 2972 MUNN Mrs P Harry Parry At Ringlands
2nd: 3028 WESTON Mrs & Miss A Powdermill Red Hot Touch
3rd: 2915 GEARY Mrs G A Burghbridge Golden Rod at Taliesyn
Res: 2953 MACGREGOR Mrs A B Pyatshaw Blue Moon
VHC: 2877 BURNS Mrs D Petitchien's Mr Melodrama

Class 642 PD (8 Entries) Abs: 4
1st: 3034 WOODROW Mrs L A Ablazzor Fly First Class to Lynflyer
2nd: 2923 HANCOCKS Mrs C Havenbar Just Ace at Avonhurst
3rd: 2904 DUGGAN Mrs M L Harlesyke Wee Jimmy
Res: 3032 WILKINSON Mrs S M Jadelands Sumertime Secret In Poppywood
VHC:

Class 643 JD (11 Entries) Abs: 0
1st: 2934 HOUGHTON-JONES Mr S A & Mrs S E Burghbridge Ur Pure Gold (ak2)
2nd: 3034 WOODROW Mrs L A Ablazzor Fly First Class to Lynflyer
3rd: 2973 MUNN Mrs P Ringlands Centigrade
Res: 2921 GORNALL Mrs D J Lorah's Take That At Tinklebury
VHC: 2887 COCHRANE Mrs E Tutyak Daydreamer

Class 644 PGD (16 Entries) Abs: 1
1st: 2944 LANGDON Mr K & Mrs S P Bedellus Xmas Magic Over Shadowknight
2nd: 2910 FINLAYSON Mrs J Chappell To Be Special For Sharjoy
3rd: 2885 CLINT Miss J Dolcissimo Rocky Sh.CM
Res: 2871 BORG, Mrs A & BORG Ms E Elendil Rob Roy
VHC: 2981 ORCHARD, Miss S & ORCHARD Mrs M Panspayon Lucky Jim

Class 645 LD (20 Entries) Abs: 1
1st: 2868 BACK Mr R J W & Mrs D O Kazkell Ching Ching For Leighroy
2nd: 3004 SCOVELL Mrs J Frasermar Icicle at Caswell
3rd: 2911 FINLAYSON Mrs J Sharjoy Back To The Future
Res: 2962 MILLER Miss K F Feorlig Versace JW
VHC: 2966 MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T Temelora Storm Brewin JW

Class 646 OD (15 Entries) Abs: 0
1st: 2900 DAVIDSON-POSTON Mrs J Ch NL Ch & Int Ch Powdermill Sweet Touch Spinillon
2nd: 2967 MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T Temelora Just Magic JW Sh.CM
3rd: 2979 ORCHARD Miss S Panspayon Atlantis
Res: 2942 LANGDON Miss S C Frasermar Steps Out With Skyvana JW
VHC: 3022 TURNER, Mr & THE LATE MR G TURNER Ch Bodebi Rhythm Is A Dancer

Class 647 VD (4 Entries) Abs: 1
1st: 2909 FARRELL Miss K Bluejays Shadow Warrior
2nd: 3005 SCOVELL Mrs J Ch Caswell Classic Tri
3rd: 3013 STAMP, Mrs J & BARBER Mrs S Charmont Tommy Tucker


Class 648 MPB (18 Entries) Abs: 3
1st: 2956 MAGRI, Mr J A & ARROWSMITH Mr K N Rozamie Fleur De Lys
2nd: 2989 RAPER Mr K & Mrs A M Kazkell Definately Dazling
3rd: 3019 STEWART, Mrs K & STEWART-KNIGHT Miss K Denemore Story's Echo At Tussalud
Res: 2975 MUNN Mrs P Mad About Saffron At Ringlands
VHC: 3011 SMITH Mrs K M Papplewick Pretty In Pink at Adinaken

Class 649 PB (11 Entries) Abs: 2
1st: 2912 FINLAYSON Mrs J Petitchien's Scarlett O 'hara TAF
2nd: 2946 LANGDON Mr K & Mrs S P Skyvana Forever A Lady Of Shadowknight
3rd: 3009 SKELTON Mr R J & Mrs A Adnamashan Once Upon A Time
Res: 2889 CONNOLLY Mrs A Amemka Hopes' N Dreams
VHC: 2971 MORTON Mrs L Ablazzor Tyme Will Tell

Class 650 JB (10 Entries) Abs: 3
1st: 2893 COUGHLAN Mr & Mrs P C Paupad Revelation
2nd: 2990 RAPER Mr K & Mrs A M Kennice Dolly Daydream JW
3rd: 2879 BURNS Mrs D Petitchien's Over The Moon, Ir Jnr Ch
Res: 2949 LEE Mrs J Matura Miss Moneypenny
VHC: 2865 ALLSOP Mrs J I Conysluck Merry Meg

Class 651 PGB (15 Entries) Abs: 3
1st: 3012 STAMP, Mrs J & BARBER Mrs S Amazing Moonshine Over Inixia
2nd: 2938 JOYCE Mrs J Calajoy April Promise
3rd: 2940 KING Miss J S Jadelands Exquisite Belle
Res: 2935 HOUGHTON-JONES Mr S A & Mrs S E Taliesyn Polyanthus
VHC: 2918 GEARY Mrs G A Taliesyn Violet Elizabeth

Class 652 LB (9 Entries) Abs: 2
1st: 2954 MACGREGOR Mrs A B Meerwings The Swallow Tale By Pyatshaw
2nd: 2891 COOPER Mr & Mrs J M Ablazzor Three Wishes At Ancojo JW
3rd: 3023 URWIN Mr T B & Mrs P Begaville Geordiegirl For Paparottsie
Res: 2968 MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T Temelora Forest Nymph JW
VHC: 2963 MILLER Miss K F Feorlig Under My Spell At Shazzabars

Class 653 OB (12 Entries) Abs: 1
1st: 2880 CARROLL, Mr S & NEWMAN Mr J Ger Ch Denemore Iconsgabi
2nd: 2969 MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T Temelora Lucky Lady
3rd: 2901 DAVIDSON-POSTON Mrs J Ch Spinillons Saffire JW Sh.CM
Res: 2985 PAUL Mrs C A Meerwings A Butterfly Story
VHC: 2939 JOYCE Mrs J Calajoy Silver Lining

Class 654 VB (3 Entries) Abs: 0
1st: 3014 STAMP, Mrs J & BARBER Mrs S Charmont Lucy Locket
2nd: 2924 HANCOCKS Mrs C Caswell Fairystory
3rd: 2999 ROBINS Mr J A & Mrs P J Jaroma Lady of the Glen JW

Tuesday, January 12, 2010

BOSTON

Sorry. I wasn`t entered or there, so no pictures this time


Judge(s) MRS ELIZABETH COCHRANE





DCC PAPPLEWICK PERFECT PITCH JW SHCM (MS A STEVENSON)

RDCC ADNAMASHAN ONE IN A MILLION JW SHCM (MR & MRS R J & A SKELTON)

BCC CALAJOY SILVER LINING (MRS J JOYCE)

RBCC BEGAVILLE GEORDIE GIRL FOR PAPAROTTSIE (MR T B & MRS P M URWIN)

BOB PAPPLEWICK PERFECT PITCH JW SHCM (MS A STEVENSON)

BP ABLAZZOR FLY FIRST CLASS TO LYNFLYER (MRS L A WOODROW)



Minor Puppy - Dog
Entries: 13 Absentees: 8

1st BURGHBRIDGE GOLDEN ROD AT TALIESYN (MRS G A GEARY)

2nd DOURHU HEEZA TOP SCORER (MRS R JOHNSTON)

3rd CALAJOY WEAVER OF DREAMS (MRS J JOYCE)

Res PAPPLEWICK PINBALL WIZARD TO VLINDER (MR M & MRS A ATKINS)

VHC ROZAMIE ROCKIN ROBIN (MISSES J M & R SLACK)



Puppy - Dog
Entries: 3 Absentees: 2

1st ABLAZZOR FLY FIRST CLASS TO LYNFLYER (MRS L A WOODROW)



Junior - Dog
Entries: 7 Absentees: 5

1st LAFFORD FLYIN WITHOUT WINGS AT DOURHU JW (MRS R E JOHNSTON)

2nd CONY'S LUCK MASTER PIP (MISS C LETCH)



Post Graduate - Dog
Entries: 9 Absentees: 5

1st MELANGEL KRISTMAS KLASSIC (MRS M, MISS B & MISS J MANN)

2nd SENT BY A SAINT TO FIFOLDARA (MISS N O HOUGHTON)

3rd BURROVOLANTE TEDDY BOY (MR I J & MRS P A MCCARTHY)

Res BRYN TERFEL OF RINGLAND (MR J & MRS S CATON)



Limit - Dog
Entries: 9 Absentees: 4

1st ADNAMASHAN TIME AFTER TIME JW (MR & MRS R J & A SKELTON)

2nd ROZAMIE REMARKABLE (MR J A & K N MAGRI MAGRI & ARROWSMITH)

3rd HILLTRIBE JACKANAPES AT MELANGEL (MISS P FEATONBY-WARREN)

Res PAPPLEWICK PETROGLYPH (MR M & MRS A ATKINS)

VHC TAWZAN DO IT LIKE DUDLEY (MRS A & MR S F STEVENS)



Open - Dog
Entries: 10 Absentees: 5

1st PAPPLEWICK PERFECT PITCH JW SHCM (MS A STEVENSON)

2nd ADNAMASHAN ONE IN A MILLION JW SHCM (MR & MRS R J & A SKELTON)

3rd CALAJOY ROBBIE MACFLUFF (MRS J JOYCE)

Res CH LAFFORD FLY ME TOO FARLEYSBANE (MR & MRS & MISS VICTOR & MCLAUGHLIN)

VHC POWDERMILL TOUCH THE STARS (MRS A & MISS R WESTON)



Minor Puppy - Bitch
Entries: 9 Absentees: 7

1st ROZAMIE FLEUR DE LYS (MR J A & K N MAGRI MAGRI & ARROWSMITH)

2nd DENEMORE STORY'S AT TUSSALUD NAF TAF (MRS K & MISS K STEWART & STEWART-KNIGHT)



Puppy - Bitch
Entries: 7 Absentees: 3

1st HENRIX KISS KISS (MR J & MRS S CATON)

2nd RAYOL ETERNITY (MRS E & MISS C ROBERTS & SMITH)

3rd PAPAROTTSIE PRETTY WOMAN AT BANKSHILL (MRS S DEAMER)

Res ABLAZZOR TYME WILL TELL (MRS L MORTON)



Junior - Bitch
Entries: 12 Absentees: 7

1st KINGSHAVEN ZAFFRON AT ALTAYA (MR N & MRS E S STANMORE)

2nd HILLTRIBE MOONFLOWER OVER MELANGEL (MISS P FEATONBY-WARREN)

3rd TALIESYN WHITE BRYONY (MRS G A GEARY)

Res CONYSLUCK MERRY MEG (MRS J ALLSOP)

VHC LORAH'S GIRLS ALOUD AT HENRIX (MR J & MRS S CATON)



Yearling - Bitch
Entries: 7 Absentees: 2

1st AMSEMA MITSOUKO TAF (MRS A RICHARDSON)

2nd POWDERMILL LOOK OF AN ANGEL (MRS A & MISS R WESTON)

3rd TALIESYN HONEYSUCKLE (MRS G A GEARY)



Post Graduate - Bitch
Entries: 13 Absentees: 4

1st CALAJOY COULD SHE BE MAGIC (MRS J JOYCE)

2nd CALAJOY CELTIC JEWEL (MRS A RICHARDSON)

3rd LAFFORD FLY ME (MRS C P LEES)

Res ALWENIL CLASSIC STORY WITH ALTAYA (MR N & MRS E S STANMORE)

VHC PAPPLEWICK PAPER MOON AT JEMINAI (MS A E & MISS S E STEVENSON)



Limit - Bitch
Entries: 8 Absentees: 3

1st BEGAVILLE GEORDIE GIRL FOR PAPAROTTSIE (MR T B & MRS P M URWIN)

2nd BABREES MARGARITA (MR M & MRS M FISHER)

3rd ROZAMIE REPUTATION (MR J A & K N MAGRI MAGRI & ARROWSMITH)

Res TALIESYN VIOLET ELIZABETH (MRS G A GEARY)

VHC KAZKELL VELVET DREAM JW (MRS K MASKELL)



Open - Bitch
Entries: 5 Absentees: 1

1st CALAJOY SILVER LINING (MRS J JOYCE)

2nd CH PAPAROTTSIE PAINTED LADY SHCM (MR T B & MRS P M URWIN)

3rd BABREES MARGARITA (MR M & MRS M FISHER)

Res TALIESYN ORCHID (MRS G A GEARY)